HODÍ SE PES K VAŠEMU ŽIVOTNÍMU STYLU?
Máte rodinu? Pokud ano, jak ji příchod psa změní? Souhlasí všichni její členové s pořízením psa? Kdo bude psa krmit? Kdo ho bude minimálně třikrát denně venčit? Počítáte s náklady na držení psa, na krmení a veterináře? Pokud na všechny tyto otázky odpovíte kladně, navštivte nejbližší útulek.
Finance
Pes bude mít nároky i na vaší peněženku, dobře zvažte, jaké jsou vaše finanční možnosti. Například krmení menšího psa vyjde levněji než velkého. Všichni ovšem potřebují zdravotní péči, platí se za ně poplatky státu apod.
Bytové podmínky
Vybírejte plemeno také podle toho, kde a v jakých podmínkách bydlíte.
Váš způsob života
Pes je tvor velice tvárný a přizpůsobit se životnímu stylu rodiny mu nedělá velké potíže,přesto i tento aspekt je třeba brát do úvahy. Pokud jste od rána do večera v práci a ještě máte k tomu vedlejší zaměstnání, pak by nebylo vhodné pořizovat si psa. Sportovní lidé by si k sobě měli vybírat temperamentní psi a naopak lidé pohodlnější by měli volit společenská plemena méně náročná na pohyb.
Vztah k ostatním členům domácnosti
Je dobré zvážit, kdo se o psa bude v první řadě starat a jak pes ovlivní život ostatním členům rodiny. Je možné, že někdo si zvíře třeba nepřeje, případně někomu může zkomplikovat zdravotní stav (alergie).
Délka života
Psa si pořizujeme na 10 až 15 let, není tedy jen chvilkovým koníčkem!
Než si koupíte psa aneb 7 otázek, na které byste měli znát (správnou) odpověď
1. Proč chci vlastně psa?
Správně: Chci společníka, který mě bude vítat, když přijdu z práce. Chci kamaráda, o kterého můžu pečovat. Chci, aby mi hlídal majetek. Chci, aby se děti naučily vztahu ke zvířeti i zodpovědné péči o něj. Chci mít někoho s kým budu chodit na výlety a pravidelně ven.
Nesprávně: Soused si ho koupil taky. U velkého domu má být velký pes. Vypadám s ním dobře. Dcera/syn má narozeniny. Všichni si ho pořizují. Bože, to štěňátko je tak roztomilé! Přece ty zbytky jídla nevyhodím! Sousedovy děcka k nám pořád lezou. Chci pejska dětem na hraní.
2. Budu mít na něho čas?
Správně: Ráno si udělám čas a vyjdu si s ním, také večer si na něho udělám čas a alespoň na hodinu půjdeme ven. O víkendech a o dovolené ho budeme brát s sebou, nebo mu zaplatíme ubytování v kvalitním a ověřeném psím hotelu. Rodina se domluví tak, aby byl pes pravidelně venčen a cvičen.
Nesprávně: No to už pak nějak vymyslíme. Občas bych si mohl z práce odskočit. Však bude celý den na zahradě. Ten cvičit nepotřebuje, hlavně aby hlídal. Děti s ním půjdou, až příjdou ze školy. Je pes od děcek, ty se mají starat, moje starost to není.
3. Budu ho mít kde ubytovat?
Správně: Ano, máme to vymyšleno tak, že nebude rušit sousedy a přitom mu tam bude dobře. Už mám postavenou boudu se zateplením přesně podle té knihy o chovu psů. Chci ho mít doma, není to venkovní pes – už mám připravený pelíšek a vyhrazené místo pro něj, což není rozhodně v mojí posteli. Nebo dobře, může být v posteli.
Nesprávně: No to už pak nějak vymyslíme. On už si v bytě nějaké místo najde. Bude přece spát na zahradě! V dešti si zaleze do kůlny.
4. Souhlasí celá rodina?
Správně: Ano, manželka/manžel je ochotna/ochotný se o něho také starat, souhlasí s tím, že si pořídíme psa a těší se na něho. Sousedi o tom vědí a nic nenamítají. Babička se psů nebojí. Tchyně mlčí. Děti jsou nadšeny.
Nesprávně: Manželka/manžel reptá, že ona/on se o něho tedy starat nebude. Sousedi nic netuší, ale sousedka se jednou zmiňovala, že štěkot psa nesnáší. Babičku psi děsí. Tchyně protestuje. Děti jsou nadšeny.
5. Jaké chci plemeno?
Správně: Chci menšího psa s přátelskou povahou a láskou k dětem, uvědomuji si, že nebudu mít až tolik času ho cvičit (pudl, kříženec, velšpringršpaněl, špic apod.). Chci většího psa s přátelskou povahou a láskou k rodině, ale uvědomuji si, že bude nutné s ním alepoň základní výcvik prodělat (retrívr, irský setr, boxer, apod.). Chci ostrého psa, který mi bude hlídat majetek, ale uvědomuji si, že mu budu muset věnovat hodně času a cvičit ho (německý ovčák, briard, dobrman, rotvajler, apod.).
Nesprávně: Listoval jsem v atlasu psů a líbil by se mi třeba dobrman. Taky bígl je takový docela pěkný pes. Je jedno jaký bude, hlavně musí být krátkosrstý, aby manželka nenadávala, že dělá nepořádek. Soused má pitbula a sportovní auto, co kdybych začal tím pitbulem? S pudlem bych byl trapný, teď je v módě rhodéský ridgeback. Nebo nějaké vzácnější plemeno, pak bych mohl na štěňatech i vydělat peníze.
6. Budu schopen psa financovat?
Správně: Už jsem si udělal kalkulaci a v rodinném rozpočtu jsme na psa vyčlenili finanční prostředky. Vím, že do jednoho roku života je pes dost drahý – speciální krmivo, všechna ta očkování, odčervování, veterinární péče, musíme mu také nakoupit spoustu věcí. Uvědomuji si, že velký pes stojí více, protože více sežere a pokud je nemocný, stojí i léky více peněz. Plus kastrace.
Nesprávně: Nějak bylo, nějak bude. To nějak zvládnem, hlady snad nebude. Sousedka kupuje pro psa odřezky z jatek a prý je to levné. Za veterinářem jsem sice ještě nebyl, ale když tak ho necháme očkovat jen proti vzteklině. A odčervovat ho budem česnekem. Klíšťata si vykouše. Pes nemoc vždycky nějak rozchodí.
7. Jsem ochoten změnit kvůli psovi své zvyky?
Správně: Vím, že koupě psa je značným zásahem do stereotypů naší rodiny. Uvědomuji si, že pes potřebuje ven v každém počasí a to i když se mi nechce. Vím, že když bude nemocný, budu se muset o něho starat a podávat mu pravidelně léky. Vím, že přestože jsem si ráno rád pospal, musím teď vstát a jít s ním ven. Vím, že dovolenou budeme muset plánovat tak, abychom si ho mohli vzít s sebou, nebo mu najít dobrý psí hotel.
Nesprávně: Ale však on někdo z rodiny ráno vstane. Nějak se potom domluvíme. Když nebudeme doma, může ho venčit třeba známá. O víkendech jsme zvyklí vždy odjíždět k rodičům, tam ale pes být nemůže, tak mu necháme doma plnou misku.
MVDr. Martin Grym
http://www.avetum.cz/tipy-a-rady/pece-o-nove-stene
http://www.dogsmagazin.cz/
http://www.jakkrmit.cz/
www.toulavetlapky.cz